Menu

মনৰ অৱসাদ দূৰ কৰাৰ উপায়

সঠিক সময়ত টোপনি যাওক

আপোনাৰ দিনটোৰ সকলো ভাগৰ আৰু অৱসাদ দূৰ হ’ব পাৰে একমাত্ৰ সঠিক সময়ত  সঠিক মাত্ৰাৰ টোপনিৰ দ্বাৰাহে৷ সেয়েহে সদায় সঠিক সময়ত শুৱাৰ অভ্যাস গঢ়ি তোলক৷ লগতে দেহে সুস্থিৰ আৰু সজীৱ অনুভৱ কৰিব পৰাকৈ পৰ্যাপ্ত সময় টোপনি যাওক৷

হাঁহিৰে জীৱন সুন্দৰ কৰক

হাজাৰ কৰ্মব্যস্ততা আৰু চাপৰ মাজতো আপোনাৰ হাঁহিটো হেৰুৱাই নেপেলাব৷ হাঁহি হৈছে সুখৰ মাপক৷ মনৰ অৱসাদক দুৰত ৰাখিবলৈ সেয়েহে সদায় হাঁহি থাকক৷ প্ৰতিটো মুহূৰ্ত উদযাপন কৰাৰ বাবে যত্নপৰ হওক৷

আপোনাৰ খাদ্যাভ্যাসক গুৰুত্ব দিয়ক

দিনটোত খোৱা খাদ্যসমুহে আমাৰ দেহ আৰু মন দুয়োটাকে বিভিন্ন প্ৰকাৰে প্ৰভাবান্বিত কৰে৷ পৰাপক্ষত ফাষ্টফুড জাতীয় খাদ্য গুৰু আহাৰ খোৱাৰ সময়ত পৰিহাৰ কৰক৷ আপোনাৰ পৰম্পৰাগত খাদ্যাভ্যাস বৰ্তাই ৰখাৰ বাবে যত্নপৰ হওক৷

মুক্তমনে উশাহ লওক

যদিহে আপোনাৰ কৰ্মক্ষেত্ৰত মুক্ত বায়ু চলাচলৰ বাবে সঠিক ব্যৱস্থা নাথাকে, তেন্তে প্ৰতিদিনে মুকলি বায়ু সেৱন কৰাৰ বাবে নিৰ্দিষ্ট সময় উলিয়াই লওক৷ আপোনাৰ শৰীৰ তথা মনৰ বাবে মুক্ত আৰু পৰিস্কাৰ বায়ু নিত্য প্ৰয়োজনীয়৷ ইয়াৰ বাবে মুকলি ঠাইত দৈনিক নিৰ্দিষ্ট সময় খোজ কঢ়াৰ অভ্যাস গঢ়ি তোলক৷

মেডিটেশ্যন : মনৰ মহৌষধ

মনক শান্ত আৰু সুস্থিৰ কৰি ৰখাৰ বাবে অন্যতম উপায় হৈছে মেডিটেশ্যন৷ মেডিটেশ্যনৰ দ্বাৰা আপুনি আপোনাৰ মনৰ ওপৰত আধিপত্য বিস্তাৰ কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব৷ যাৰ দ্বাৰা সম্ভৱ হৈ উঠিব অৱসাদক দূৰতে বিদূৰ কৰাটো৷

মৌনতাক উপভোগ কৰক

দিনটোৰ যি সময়তে আপোনাক অৱসাদে আগুৰি ধৰে, তেতিয়াই কিছু সময়ৰ বাবে মৌন হৈ অকলশৰে থাকক৷ মনটোক জিৰণি দিয়ক৷ কিছু সময়ৰ মৌনতাই আপোনাৰ মনলৈ পুনৰ আগৰ সজীৱতা কঢ়িয়াই আনিব৷

Comments

JEEVAN KITE & RIVER FESTIVAL

CLICK for registration

BRAHMAPUTRA CAMPAIGN

JOIN US!

আপুনিও লিখক

‘জীৱন' আলোচনীৰ বিষয়বস্তুৰ লগত খাপ খোৱা ধৰণৰ লেখা ইউনিকোডত লিখি মে’ল কৰক : editor@jeevanmagazine.com, CC কৰিব jeevan.initiative@gmail.com-লৈ